16,5 p. JancisRobinson.com

Lavet på 100 % Sauvignon Blanc fra biodynamisk dyrkede marker. Høstet i hånden og presset uden afstilkning. 30 % af vinen er gæret på brugte egetræsfade mens resten er gæret på stål. Modnet 7 måneder inden flaskning.
Frisk og kompleks duft af grape, lime og stikkelsbær. Smagen er domineret af citrus med mineralitet - god fylde og fin, frisk syre. Flot længde i eftersmagen.
Meget madegnet, frisk hvidvin til retter med fisk og skaldyr eller til salat med kylling.
Reyneke er den første biodynamisk certificerede vingård i Sydafrika. Reyneke-familien købte farmen i 1988 og kort tid efter begyndte Johan Reyneke omstillingen til først økologi og siden biodynamik. Reyneke opnåede Demeter-certificering i 2007 og var i mange år den eneste vingård i Sydafrika med biodynamisk certificering. Reyneke er "ægte" biodynamikere på den måde, at farmen fungerer som en selvforsynende enhed med bl.a. kvæg til at lave gødning, ænder til at spise snegle i marken  Læs mere
Velkommen!
For at købe vin og spiritus hos Bichel Vine, skal du bekræfte at du er fyldt 18 år.
Læs mere her
ER DU FYLDT 18 ÅR?